İstanbul Geneli Hizmet
tr

Klimanın Üretim Aşaması      

14.03.2021
934
Klimanın Üretim Aşaması      

Klimaların üretim aşaması geçmişten günümüze inceleyecek olursak, ilk modern klima Willis Haviland Carrier isimli elektrik mühendisi tarafından 1902 senesinde yapmıştır. Fabrikada bulunan sıcaklık ile nemi istenilen düzeyde tutmak için geliştirmiş olduğu bir sistemdir. İstenilen hava düzeyi elde edildiğinde fabrikada üretim daha kolay olmuştur.

Bu fabrikada oluşturulan sistem şöyle tasarlanmıştır. Soğutucu borular tarafından üflenen fabrika içerisindeki kullanılmış hava, taşıyıcı borular ile sisteme verilir. İşlem görmek için tekrar soğutucu sisteme gelen hava soğutulur. Havanın soğuması ile sıcak havada olduğu kadar nem taşımamaya başlamaktadır. Fabrikadaki nem ise bu şekilde normalleştirilmiştir. Bu buluş ile yeni bir teknoloji ortaya çıkmıştır. Bu buluşun ortaya çıkması ile birlikte mevsimsel ısı değişimlerinin dengelenmesi çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Klimanın Çalışma İlkeleri

Klimanın çalışma ilkeleri arasında kapalı bir ortamı soğutmak vardır. Belirli bir basınç altında kalan sıvının istenilen sıcaklıkta buharlaştırılması, buhar halden sıvı hale geri gelmesi ile klima çalışmaktadır. Sıvıya basınç yükleyerek gaz fazına dönüşümü yapılabilir. Bu olaya faz değişimi denir. Gaza dönen sıvı belirli aşamalarla tekrar sıvıya dönebilmektedir. Çalışma ilkesi termodinamiğin ikinci kanununa açıklık getirmiştir. Faz değişikliklerinin olması için kimyasal bileşikler kullanılmıştır. Kapalı bobin sistemine sahiptir. Bu sistem maddeler arası hal değişikliklerinin gerçekleşmesini sağlar.

Klimalarda hal değişikliği bobini olduğu gibi soğutucu bobinlerde vardır. Bu bobinler sıcak havayı hareketlendiren fanlara sahiptir. Bobinler sayesinde faz geçişleri mümkün olmaktadır. Bunların sonucunda ise klima çalışmaktadır.

Klimanın Ana Bileşenleri

Klimanın ana bileşenleri oldukça önemlidir. Klimanın herhangi bir arıza durumu söz konusu olduğunda ilk olarak bu bileşenler incelenmektedir. Bir klimada bulunan temel bileşenler şu şekildedir;

Kondenser: Isıyı dağıtmakla görevlidir. Gazı çevreleyen havaya ısısını verip yoğunlaştırır. Bunun sonucunda sıvı hale gelir.

Evaporatör: Isıyı toplamakla görevlidir. Sıvı halindeki soğutucu gaz kaynar. Çevrelenmiş havadan ısı alırken gaz haline dönüşür.

Soğutucu Gaz: Sistemin hayati noktasıdır.

Kompresör: Evaporatörden kaynaklanan soğuk gazı sıkıştırmaktadır.

Isı pompaları da bulunmaktadır. Bunlar ise amacına göre çalışmaktadır. Isıtma ise buna yönelir. Soğutma ise buna yönelir.

Klimanın Üretim Aşaması      

Klima Servis Arıza Bakım ve Montaj için Bizi Arayabilirsiniz:
Hemen Arayın