İstanbul Geneli Hizmet
tr

Klima Ne Kadar Elektrik Tüketir

12.03.2021
1.957
Klima Ne Kadar Elektrik Tüketir

Klima ne kadar elektrik tüketir, sorusunun cevabı, kullanım derecesi, kullanım süresi ve kullanılan klima tipine göre oldukça değişkenlik göstermektedir. Bu sebepten ötürü klima ne kadar elektrik harcar sorusunun cevabı birçok etkene göre farklılık gösterir.

İnverter Klimalar Ne Kadar Elektrik Harcar

İnverter klimalar ne kadar elektrik harcar, sorusunun cevabına baktığımızda klasik olarak adlandırılan klimalardan farklı bir yapıya sahip olan İnverter klimalar, enerjiyi çok daha verimli kullanmak üzere tasarlanmış bir yapıya sahiptir. İngilizce kelime kökenine baktığımız zaman dönüştürücü anlamına gelen İnverter kelimesinin bu ada sahip olması ise kendisine gelen elektrik enerjisini, içerisinde bulunan kompresörler yardımıyla değiştirme üzerine tasarlanmış olmasıdır. Klimanın yaptığı bu etkinlik sayesinde ortamın sıcaklığını her zaman için istenen seviyede tutar. Bunu yaparken de daha az enerji tüketimi sağlar. A sınıfı bir İnverter klimanın aylık olarak elektrik tüketimi yaklaşık %11 civarında bir tasarrufa dayanmaktadır.

Klima Ne Kadar Elektrik Tüketir

Demirdöküm Klima Ne Kadar Elektrik Harcar

Demirdöküm klima ne kadar elektrik harcar, sorusunu incelediğimiz zaman karşımıza şu bilgiler çıkacaktır. Demirdöküm tarafından duvar tipi bir klima çeşidi olarak tasarlanan bu tip klimalar 9000 BTU’dan 24.000 BTU’ya kadar değişkenlik göstermektedir. Sistem tipi olarak adlandırılan klima çeşitleri ise 45.000 ila 48.000 BTU arasında bir potansiyele sahip ve A sınıfı enerji tasarrufu sağlayan klima çeşitleri vardır. Demirdöküm klimaların enerji tüketimleri sahip oldukları BTU değerlerine göre farklılık ortaya çıkartmaktadır.

Demirdöküm Klima Ne Kadar Yakar

Demirdöküm klima ne kadar yaktığı klimaya göre değişmektedir. A sınıfı 9000 BTU bir Demirdöküm klima en yüksek kullanımında saatte hemen hemen 50 kuruşluk bir enerji tüketimi sağlarken, sistem sınıfı ve A tipi 48.000 BTU bir Demirdöküm klima ise yaklaşık olarak bir saatte 2,66 TL’lik enerji tüketimi yapmaktadır. BTU derecesi arttıkça, faturaya yansıyan elektrik tüketim miktarında da artış görülmektedir.

Salon Tipi Klima Ne Kadar Elektrik Harcar

Salon tipi klima ne kadar elektrik harcar, sorusunun cevabına baktığımızda karşımıza şunlar çıkacaktır. Salon tipi klimalar ağırlıklı olarak toplantı salonları, büyük kapalı alanlar ve iş yerlerinde kullanılan araçlardır. Duvar tipi klimalarda olduğu gibi en yüksek BTU derecesi 24.000’dir. Bu klima çeşitlerinde de enerji kullanımına dayalı olarak tüketilen enerji miktarı farklılık gösterir.

24.000 BTU Klima Ne Kadar Elektrik Harcar

24.000 BTU klima ne kadar elektrik harcar sorusu, klimanın kullanım hızına bağlı olarak değişkenlik gösterir. En yüksek kullanım örneklerinde saatte yaklaşık olarak 2,19 kW elektrik harcayan 24.000 BTU salon tipi bir klima, saatlik enerji tüketimi açısından ise 1,35 TL olarak dikkat çekmektedir. Günlük ortalama 8 saat kullanılan bir durumda ise aylık ortaya çıkan tablo 324 TL civarında bir tutara karşılık gelmektedir. Ancak bu tip ürünlerin daha çok büyük işletmelerde kullanıldığı ve işletmelerde neredeyse gün boyu çalıştırıldığı için elbette fiyat farkı göz önüne alınmalıdır.

 

Klima Faturayı Ne Kadar Etkiler

Klima faturayı ne kadar etkiler, sorusu her zaman için cevap arayan nitelikte bir sorudur. Klima genellikle elektrik faturasına doğrudan bir etkide bulunduğu düşünülen bir teknolojik alettir. Bu sebepten ötürü, müstakil evlerde kullanım oranları çok fazla değildir. Ancak gerçeklere baktığımız zaman, klima kullanımı düşünülen miktarlardan çok daha ucuz ve tasarrufludur.  Dolayısı ile bu tip bir sorunun daha doğru şekilde çözülmesi için A sınıfı klima tipine yönelmek daha doğru bir adım olacaktır.

Bu konuda ise 9000 BTU ile 24.000 BTU arasında değişen klima tiplerinden BTU düzeyi düşük olan klimalara yönelmek, ay sonunda gelecek olan elektrik faturasında büyük bir tasarrufa yol açacaktır.

Klimada Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır

Klimada enerji tasarrufu nasıl yapılır, sorusunun cevabı oldukça basittir ve bunun birçok yöntemi bulunmaktadır. Bu tasarruf yöntemleri yapılan klima tercihlerine, kullanım süresine ve kullanım şekline göre değişkenlik gösterir.

Nasıl Doğru Klima Tercihi Yapılır

Nasıl doğru klima tercihi yapılır oldukça özen isteyen bir konudur. Çünkü doğru klima tercihi yapmak aynı zamanda verimi de etkiler. Doğru klima tercihinde dikkat edilmesi gerekenler ise;

  • Klima tercihi, havanın kontrol edilmesini istenen bir alanda uygun bir klimanın tercih edilmesi gerekir. Örnek olarak baktığımız zaman, çok büyük bir alan için 9000 BTU derecesinde bir klima yeterli olmayacaktır. Bu alanı soğutmak veya ısıtmak için gereğinden fazla çalışıp haliyle daha fazla enerji tüketecek ve istenilen performans düzeyine ulaşmayacaktır. Tam tersi durumda ise 24.000 BTU derecesinde bir klima alıp bunu küçük bir alana yerleştirdiğimiz takdirde, klima kapasitesinin çok altında çalışacak ve bu sebepten enerji sarfiyatı oldukça fazla artacaktır. Bu yüzden klima tercihini doğru yapmak enerji tasarrufu yapabilmek adına en önemli ve ilk adımdır.

 

  • Klima kullanım şekli, klimanın derecesinin sıklıkla değiştiği durumlarda, yüksek düzeyde enerji sarfiyatına yol açmaktadır. Bu sebeple ideal oda ısısının belirlenip, klimanın o ısıda çalıştırılması daha tasarruflu olacaktır.
Klima Servis Arıza Bakım ve Montaj için Bizi Arayabilirsiniz:
Hemen Arayın